Aktualności

Za złamanie zasad izolacji oraz kwarantanny grożą surowe kary

Data publikacji 19.01.2021

W ostatnich kilku tygodniach Policjanci Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa Okęcie wielokrotnie podejmowali interwencje wobec osób przebywających na terenie Lotniska Chopina, które były objęte obowiązkową izolacją lub kwarantanną przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Tylko w grudniu ubiegłego roku oraz w styczniu 2021 roku policjanci z lotniska odnotowali 19 przypadków złamania izolacji domowej oraz 34 przypadki niestosowania się do nałożonej kwarantanny.

W ostatnim miesiącu policjanci KPPL Warszawa Okęcie zwrócili uwagę na znaczący wzrost liczby interwencji wobec osób, które złamały zasady izolacji bądź kwarantanny. Osoby te najczęściej próbowały wylecieć z Lotniska Chopina na wypoczynek. Policjanci apelują o odpowiedzialne zachowanie osób objętych izolacją lub kwarantanną. Łamanie obowiązujących przepisów w tym zakresie powoduje bardzo poważne zagrożenie epidemiologiczne. Osoba, która uzyska pozytywny wynik na obecność COVID-19 automatycznie zostaje objęta izolacją co oznacza absolutny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Nawet jeżeli taka osoba przejdzie kolejny test w miejscu pobytu za zgodą Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, który da wynik negatywny nie jest zwolniona z obowiązkowej izolacji bądź kwarantanny. Wobec osób, które nie stosują się do decyzji o izolacji lub kwarantannie, wyciągane są surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. Ponadto w związku z nieprzestrzeganiem kwarantanny funkcjonariusze będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 1000 zł. Natomiast za przestępstwo z art 165§1 kk tj. narażenie na utratę życia lub zdrowia innych osób kodeks karny przewiduje od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Apelujemy również do świadków o zdecydowaną reakcję w sytuacji gdy widzimy osobę łamiącą nałożoną na nią izolację lub kwarantannę.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając izolacji domowej bądź kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!