Aktualności

Masz pozytywny wynik na COVID 19 - nie polecisz

Data publikacji 01.03.2021

W ostatnich dwóch miesiącach nastąpił radykalny wzrost liczby przypadków osób przebywających na terenie Lotniska Chopina, które są objęte obowiązkową izolacją bądź kwarantanną nałożoną przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną. Policjanci z lotniskowego komisariatu apelują o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń i jednocześnie informują, iż wobec osób, które się do nich nie stosują są wyciągane przewidziane prawem konsekwencje.

W ostatnich dwóch miesiącach policjanci KPPL Warszawa Okęcie zwrócili uwagę na znaczący wzrost liczby interwencji wobec osób, które złamały zasady izolacji bądź kwarantanny. Policjanci informują, iż nie jest możliwy wylot z Lotniska Chopina dla osób z pozytywnym wynikiem testu. Łamanie obowiązujących przepisów w tym zakresie powoduje bardzo poważne zagrożenie epidemiologiczne. Osoba, która posiada pozytywny wynik na obecność COVID-19 automatycznie zostaje objęta izolacją, co oznacza absolutny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Nawet jeżeli taka osoba przejdzie kolejny test w miejscu pobytu za zgodą Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, który da wynik negatywny, nie jest zwolniona z obowiązkowej izolacji bądź kwarantanny. Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o izolacji bądź kwarantanny, wyciągane są surowe konsekwencje z wnioskiem o areszt włącznie. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. Ponadto w związku przestępstwem z art. 165§1 kk tj. sprowadzenie niebezpieczeństwa poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenie choroby zakaźnej, kodeks karny przewiduje od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Natomiast za nieprzestrzeganie kwarantanny funkcjonariusze będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 1000 zł. Apelujemy również do świadków o zdecydowaną reakcję w sytuacji, gdy widzimy osobę łamiącą nałożoną na nią izolację lub kwarantannę.

Pamiętajmy, łamiąc izolację domową nałożoną w związku z pozytywnym wynikiem testu na Covid 19 powodujemy poważne zagrożenie epidemiologiczne i jednocześnie narażamy się na poważne zarzuty z aresztem włącznie!