Aktualności

Liczyła, że uda jej się wylecieć z Lotniska Chopina pomimo uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID

Data publikacji 17.03.2021

46 letnia kobieta podjęła próbę wylotu z Warszawy do Londynu pomimo, iż tego samego dnia otrzymała pozytywny wynik testu na COVID-19 i została objęta obowiązkową izolacją przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Kobieta została zatrzymana przez lotniskowych policjantów.

W niedzielę do punktu pobrań wymazów na badanie w kierunku COVID-19 na Lotnisku Chopina zgłosiła się kobieta w celu wykonania testu. Kobieta otrzymała informację od obsługi medycznej o pozytywnym wyniku testu na obecność COVID-19. Pracownicy punktu pobrań poinformowali ją o konieczności wskazania miejsca odbycia izolacji i natychmiastowego zastosowania się do obowiązujących obostrzeń. Kobieta podała adres pod którym będzie odbywać izolację jednak nie zastosowała się do obowiązujących obostrzeń i udała się na halę odlotów lotniska w celu wylotu do Londynu. Policjanci KPPL Warszawa Okęcie niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia o próbie wylotu osoby objętej izolacją udali się na terminal lotniska i zatrzymali kobietę. W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami zatrzymana przyznała, że była pewna, iż jej dane nie zostały jeszcze wprowadzone do elektronicznego systemu Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i uda jej się wylecieć z Polski. 46 - latka została umieszczona w policyjnej izbie zatrzymań. Kobiecie przedstawiono zarzut z art. 165§1 kk, tj. sprowadzenie niebezpieczeństwa poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenie choroby zakaźnej. Prokuratura Rejonowa Warszawa Ochota zastosowała wobec 46-latki środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju oraz zatrzymano jej paszport.

Policjanci apelują o odpowiedzialne zachowanie osób objętych izolacją lub kwarantanną. Łamanie obowiązujących przepisów w tym zakresie powoduje bardzo poważne zagrożenie epidemiologiczne. Osoba, która uzyska pozytywny wynik na obecność COVID-19 automatycznie zostaje objęta izolacją co oznacza absolutny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Nawet jeżeli taka osoba przejdzie kolejny test w miejscu pobytu za zgodą Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, który da wynik negatywny nie jest zwolniona z obowiązkowej izolacji. Ponadto za przestępstwo narażenia na utratę życia lub zdrowia innych osób kodeks karny przewiduje od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Apelujemy również do świadków o zdecydowaną reakcję w sytuacji gdy widzimy osobę łamiącą nałożona na nią izolację lub kwarantannę.