Aktualności

Próba wylotu ze sfałszowanym testem na COVID-19 zakończona aresztem

Data publikacji 30.04.2021

Lotniskowi policjanci zatrzymali mężczyznę, który sfałszował zaświadczenie o wyniku testu na COVID - 19 i próbował odlecieć z Lotniska Chopina. Teraz decyzją Sądu spędzi miesiąc w areszcie.

W środę przed południem policjanci KPPL Warszawa Okęcie otrzymali zgłoszenie o próbie wylotu z Lotniska Chopina mężczyzny objętego obowiązkową izolacją. Po przybyciu na halę odlotów lotniskowi mundurowi ustalili, że mężczyzna we wtorek poddał się testowi na COVID - 19 i tego samego dnia został poinformowany przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o jego pozytywnym wyniku co obligatoryjnie skutkuje nałożeniem na niego izolacji. Pomimo nałożonej izolacji mężczyzna podjął próbę wylotu z Lotniska Chopina, ponadto podczas odprawy paszportowej posłużył się podrobionym zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu na COVID - 19. Policjanci zatrzymali 42 - letniego obywatela Rumunii. Mężczyzna został umieszczony w policyjnej izbie zatrzymań. 42 - latkowi przedstawiono zarzuty z art. 165§1 kk, tj. sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej, oraz art. 270§1 kk, tj. używanie jako autentycznego podrobionego lub przerobionego dokumentu. Sąd Rejonowy dla. m. st. Warszawy na wniosek KPPL Warszawa Okęcie oraz Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota zastosował wobec zatrzymanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres jednego miesiąca.

Policjanci apelują o odpowiedzialne zachowanie osób objętych izolacją. Łamanie obowiązujących przepisów w tym zakresie powoduje bardzo poważne zagrożenie epidemiologiczne. Osoba, która uzyska pozytywny wynik na obecność COVID-19 automatycznie zostaje objęta izolacją co oznacza konieczność natychmiastowego udania się do miejsca obywania izolacji i absolutny zakaz jego opuszczania. Ponadto za przestępstwo narażenia na utratę życia lub zdrowia innych osób kodeks karny przewiduje od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Apelujemy również do świadków o zdecydowaną reakcję w sytuacji gdy widzimy osobę łamiącą nałożona na nią izolację.