Aktualności

Kolejna próba wylotu z Lotniska Chopina z pozytywnym wynikiem testu na COVID udaremniona przez lotniskowych policjantów

Data publikacji 16.11.2021

30 letni mężczyzna podjął próbę wylotu z Warszawy do Seulu pomimo, iż poprzedniego dnia otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19 i został objęty obowiązkową izolacją przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Mężczyzna został zatrzymana przez lotniskowych kryminalnych.

W piątek do kontroli paszportowej na Lotnisku Chopina w Warszawie zgłosił się mężczyzna z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19. Policjanci KPPL Warszawa Okęcie niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia o próbie wylotu osoby objętej izolacją udali się na terminal lotniska i zatrzymali mężczyznę. W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami zatrzymany tłumaczył, że nie zdawał sobie sprawy z pozytywnego wyniku testu ponieważ nie odczytał jego wyniku, a ponadto czuł się dobrze. 30 - letni obywatel Korei Południowej został umieszczony w policyjnej izbie zatrzymań. Mężczyźnie przedstawiono zarzut z art. 165§1 kk, tj. sprowadzenie niebezpieczeństwa poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenie choroby zakaźnej. Zatrzymany przyznał się do winy

Policjanci apelują o odpowiedzialne zachowanie osób objętych izolacją lub kwarantanną. Łamanie obowiązujących przepisów w tym zakresie powoduje bardzo poważne zagrożenie epidemiologiczne. Osoba, która uzyska pozytywny wynik na obecność COVID-19 automatycznie zostaje objęta izolacją co oznacza absolutny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Ponadto za przestępstwo narażenia na utratę życia lub zdrowia innych osób kodeks karny przewiduje od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Apelujemy również do świadków o zdecydowaną reakcję w sytuacji gdy widzimy osobę łamiącą nałożona na nią izolację lub kwarantannę.