Aktualności

Miała pozytywny wynik testu na COVID-19 i próbowała wylecieć z Polski

Data publikacji 24.11.2020

Młoda kobieta podjęła próbę wylotu z Polski do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pomimo, iż dwa dni wcześniej otrzymała pozytywny wynik testu na COVID-19 i została objęta obowiązkową izolacją przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Kobieta została zatrzymana przez lotniskowych stróżów prawa w związku z narażeniem na utratę życia lub zdrowia wielu osób powodując zagrożenie epidemiologiczne.

W środę policjanci Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa Okęcie otrzymali zgłoszenie dotyczące przebywania na Lotnisku Chopina osoby, która jest objęta obowiązkową izolacją przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Mundurowi z KPPL Warszawa Okęcie niezwłocznie udali się na halę odlotów Lotniska Chopina, gdzie podjęli interwencję wobec wskazanej im przez funkcjonariuszy Straży Granicznej kobiety. Podczas rozmowy z 30 letnią mieszkanką Warszawy okazało się, iż chciała ona polecieć do Dubaju. W tym celu dwa dni wcześniej wykonała obowiązkowy test na COVID-19, który dał wynik pozytywny. Kobieta pomimo, iż wiedziała że została objęta obowiązkową izolacją wyszła z domu i wykonała następnego dnia kolejny test, który tym razem okazał się negatywny. 30 latka została zatrzymana przez policjantów w związku z narażeniem na utratę życia lub zdrowia wielu osób w tym m.in. pracowników służby zdrowia wykonujących drugi test oraz osób przebywających w tym czasie w przychodni, natomiast następnego dnia funkcjonariuszy Straży Granicznej dokonujących jej odprawy paszportowej, policjantów podejmujących wobec niej interwencję oraz innych osób. Kobieta została umieszczona w policyjnej izbie zatrzymań, ponadto decyzją prokuratora zastosowano wobec niej środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju oraz zatrzymano jej paszport.

Policjanci apelują o odpowiedzialne zachowanie osób objętych izolacją lub kwarantanną. Łamanie obowiązujących przepisów w tym zakresie powoduje bardzo poważne zagrożenie epidemiologiczne. Osoba, która uzyska pozytywny wynik na obecność COVID-19 automatycznie zostaje objęta izolacją co oznacza absolutny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Nawet jeżeli taka osoba przejdzie kolejny test w miejscu pobytu za zgodą Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, który da wynik negatywny nie jest zwolniona z obowiązkowej izolacji. Ponadto za przestępstwo narażenia na utratę życia lub zdrowia innych osób kodeks karny przewiduje od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Apelujemy również do świadków o zdecydowaną reakcję w sytuacji gdy widzimy osobę łamiącą nałożona na nią izolację lub kwarantannę.